Om Helle

Kostymdesigner bosatt i Stockholm. Examen från Dramatiska Institutet 2013. Yrkesverksam sedan 2007 inom film, tv, teater, opera och dans.

Kontakt

helena.helle.carlsson@gmail.com
+46 706 694 109

CV

Scenkonst kostymdesigner

 

  • Arsenik och gamla spetsar, regi Philip Zandén, Uppsala Stadsteater, premiär oktober 2022
  • Zero Zero, koreograf Johanna Nuutinen, Skånes Dansteater, premiär oktober 2022
  • Once a whisper, koreograf Helena Franzén, Skånes Dansteater, premiär oktober 2022
  • Dance Nation, regi Martin Rosengardten, Kulturhuset Stadsteatern Skärholmen 2022
  • En droppe honung, regi Philip Zandén, Stockholm Stadsteater 2021
  • Bly, regi Mellika Melouani Melani, Piteå Kammaropera 2021
  • Luft, regi Mellika Melouani Melani, Det Kongelige Teater Köpenhamn med planerad premiär april 2021 men uppskjuten pga Covid 19.
  • Arsenik och gamla spetsar, regi Philip Zandén, Uppsala Stadsteater med planerad premiär mars 2021, men uppskjuten pga Covid 19.
  • Don Giovanni, regi Andrew Staples, Berwaldhallen, Stockholm 2020
  • Oscar Levertins Vänner, regi Philip Zandén, Teater Brunnsgatan 4/StockholmStadsteater 2020
  • Fidelio – regi Sam Brown, Svenska Kammarorkestern 2020
  • Man får väl ställa upp – regi Adde Malmberg,  Riksteatern 2019
  • I väntan på Godot – regi Karl Dunér, Dramaten 2019
  • Riten – regi Emil Graffman, Dramaten 2018
  • Till varje pris – regi Adde Malmberg, Göteborg Stadsteater 2018
  • Le Villi, The old maid and the thief och The telephone – regi Kristofer Steen, Operahögskolans slutproduktion 2018
  • Kejsarn av Portugallien – regi Carl Johan Karlson, Riksteatern 2018
  • 7×7, Norrdans 2017
  • Tänk Om – regi Philip Zandén, Malmö Opera 2017
  • Stilla Min Eld – regi Kristofer Steen, Piteå Kammarorkester  2016
  • American Idiot – regi Philip Zandén, Cirkus Stockholm (Blixten & Co) 2016
  • Den Fjättrade Prometheus – regi Karl Dunér, Dramaten 2015
    *vinnare av Svenska Teaterkritikers förenings Teaterpris 2015
  • Vind och Vatten – regi Karl Dunér, ”Antropocen” samarbete Dramaten/SEI, 2015
  • American Idiot – regi Philip Zandén,  Malmö Opera 2015
  • Rampfeber – regi Adde Malmberg, Borås Stadsteater 2014
  • 7 Bröder –  koreografier av Roy Assaf, Peter Jasko, Joseph Sturdy, Katrin Hall, Lenka Vagnerova, Jarek Cemerek, Lidia Wos, Norrdans, Härnösand 2014
  • Märklin och Turbin, Teater Sagohuset, regi Stalle Ahrreman, 2013
  • Trollflöjten, Östersjöfestivalen och Drottningholmsteatern regi Andrew Staples, 2013
  • Roberto Zucco, (examensprojekt STDH), regi Tobias Theorell, 2013
  • Kung Markatta, (praktik STDH), regi Dennis Sandin, Västmanlands Teater , Västerås 2012
  • True Stories, (praktik STDH), regi Charlotte Engelkes,Västmanlands Teater, Västerås 2012
  • Århundradets mest fantastiska födelsedagskalas, regi Carl Johan Karlson, STDH 2012
  • Den sista cirkusen, regi och idé Helle Carlsson, STDH 2012
  • Woyzeck, regi Pernille Lynstad, STDH, 2011
  • Cancer Record, regi Pascal Wibe (Bandit Teatern) Malmö, 2009
  • Hotell DuVill regi Kalle Olsson (Teater Utan Hund) Malmö, 2007

TV-serie kostymdesign 

  • Grotescos sju mästerverk, regi Jens Jonsson och Micke Lindgren, producerat av FLX för SVT, 2017
  • Min bror Kollokungen, producerat av Bob Film för SVT 2014-15, regi Kicki Kjellin och Jonas Westbom  *nominerad till Kristallen 2016 – Bästa Barn- och Ungdomsprogram
  • Livet Leker, SVT 2011, regi Manne Lindvall

Långfilm kostymdesign

  • Jordgubbslandet, långfilm av Wictor Eriksson, Anagram Film 2015, svensk premiär 2017

Olika projekt TV/Film och Scen

  • Styling lanseringsbilder Dramaten 2018-2021; Riten, I väntan på Godot, Natthärbärget, Solitaire, Exit Parkour, Macbeth, Maj, Röde Orm, Natten vid Rehn, Dövheten, Mellanförskapet, Fakk alla, Härskartekniker, Om himmel och helvete, Alkestis, Tillbaka till Reims, Bergets topp, Furstinnan av Amalfi, Liv död sex pop.
  • Kostym Nobelfesten 2016, Divertissemang I – III till Martin Fröst och Magnus Lindgren. Regi Linus Fellbom, koreografi Ambra Succi
  • Styling Mando Diao maj, 2016
  • Martin Fröst scenkostym ”Genesis” Konserthuset 2015
  • Styling David Pagmar , ”Paraply” på Prins Carl-Philip och prinsessan Sofias bröllop 2015
  • ”Hour of the Wolf” – Elnur Huseynov for Azerbaijan, Eurovision Song Contest 2015
  • Tobbes Guldbiljetter (producerat för SVT av Anna & Paul) 2015

    Urval av SVT produktioner Kostymör 2007-2015
  • Kulturnyheterna
  • Filmklubben
  • Gabba Gabba
  • Sommarlov
  • Sommarlovsmorgon
  • Robins
  • Mia och Klara
  • Bobster (Grand Prix, Fredag med Malin, Bobstersöndag, Provrummet, Scoop, Tisdag med Jakob m fl.)
  • Amigo
  • Niklas Mat
  • Kinas Mat
  • Vågmästarna
  • Vi i Femman
  • Rampljuset
  • Trädgårdsfredag
  • Sverige!
  • Sydnytt
Kortfilm kostymdesigner
  • Väktaren, regi Hugo Lilja (Woosha Film och Filmlance) 2014
  • Longing to fly/Longing to fall, regi Erika Janunger (Another Pace & Dansevent) 2013
  • Johns Rum, regi Martin Larsson (Vitamin Film) 2010
  • Thomas Rum, regi Nicolas Kolovos (Vitamin Film) 2010
  • Sudd, regi Erik Rosenlund (Daemon Films) 2009
    *Vinnare av b la kritikernas pris / premio della critica / Critics’ Award, Isola del Cinema, Venedig Film Festival 2011 
  • Pillow Talk , regi Ylva Gustavsson (Anagram) 2009
  • Min Morbror Tycket Mycket Om Gult, regi Mats Olof Olsson (AutoImages) 2007
    *vinnare b la av Juryns specialpris/special prize, instiftat av Deutches Kinderhilfswerke, i sektionen Generation Kplus på Berlin Film festival 2008
  • Dart, regi Måns Wide (Accordion Films) 2006
  • En Djävulsk Fälla, regi Karsten Karlsson (Accordion Films) 2006
Musikvideo kostymdesigner
  • Refused ”Rev 001” regi Kristofer Steen 2019
  • First Aid Kit “Blue” regi Daniel Wirtberg (Daemon Film) kostym gjord tillsammans med Jasminda Asplund Blanco, 2012
  • The Sonnets “No Hollywood Ending”, regi Mauricio Chifflet 2009
  • Timbuktu “Välj Mig” regi Daniel Wirtberg (Daemon Film) 2008
    *Vinnare av Årets Video på Grammisgalan 2009
Reklamfilm kostymdesigner
  • “Tidningar för dig” (Way Creative) 2010
  • “Skånemejerier” (Folkefilm) 2010
Långfilm kostymassistent
  • För kärlekens skull, (Stella Nova) 2017
  • Lyrro (Unlimited stories) 2017
  • Borg vs McEnroe (SF Film) 2016
  • BBC Wallander
    • Den orolige mannen (BBC och Yellowbird) 2014
  • Monica Z (Stella Nova) 2012
  • Covert Affairs (tv-serie NBC) 2011
  • BBC Wallander
    • The Dogs of Riga (BBC och Yellowbird) 2011
  • Kronjuvelerna (Filmlance) 2010
  • Arne Dahl serien del 1 Misterioso (Filmlance) 2010
  • Svinalängorna (Hepp Film) 2009
  • BBC Wallander (BBC och Yellowbird) 2010
    • The Man Who Smiled
    • Faceless Killers
    • The Fifth Woman
  • Wallander Tjuven, (Yellowbird) 2009
  • Wallander Hämnden (Yellowbird) 2008
Scenografiassistent teater
  • Sweeney Todd, scenograf Magdalena Åberg, Stockholms Stadsteater 2013
  • Vildanden (scenograf Bengt Fröderberg) regi Harald Leander, Teater 23, 2006
Utbildning
  • Dramatiska Institutet, Scenografi-kostym 2010-2013
  • Malmö Högskola, Designteori 30 p, ht 2006
  • Stenebyskolan, Dals Långed, Kläder, 2004-2005
  • Wiks Folkhögskola, Uppsala, Bild- och formlinjen, 2003-200
  • Haraldsbogymnasiet Falun, Konst och Form, 1999-2002
Utmärkelser
  • Cecilia Frisendahls Litografistipendium 2019
  • Anders Sandrews Utbildningsstipendium 2013
  • Falu Kommuns Kulturstipendium 2011
  • Daniel och Mikaels Minnesfond 2004

SparaSpara